Untitled Document
Forside Historie Media Watch Opinion Features Links Info
 
Untitled Document



 

 

Israel-Online, 29. oktober 2025
Manglende kildekritik i Berlingske: Formidler Al-Jazeeras propaganda ufiltreret

Af Dan Harder

I et blogindlæg fra i går bringer Berlingske en ganske uunderbygget teori udklækket af en "analytiker i Det Europæiske Råd for Udenrigsrelationer," Muhammed Shehada.

Notitsen lyder således:

28. okt. kl. 18.36
Analytiker: Netanyahu leder efter trick
Siden våbenhvile begyndte 10. oktober har Benjamin Netanyahu været manden bag flere handlinger, som sætter spørgsmålstegn ved aftalen mellem Hamas og Israel.

Det siger Muhammad Shehada, analytiker i Det Europæiske Råd for Udenrigsrelationer, til Al Jazeera.

»Netanyahu har lige fra starten af våbenhvilen forsøgt at finde ethvert muligt trick til at genoptage folkedrabet i Gaza,« lyder det fra Muhammad Shehada.

En palæstinensisk "analytiker," som uover at være "visiting fellow" i et EU-organ også er journalist fra Gaza, siger til Al-Jazeera, det statslige propaganda-organ for diktaturet i Qatar, at Netanyahu, lederen af den jødiske stat, prøver at lave "tricks," fordi han i virkeligheden ønsker at begå folkedrab.

Det kan vel egentlig ikke blive mere utroværdigt.


Jeg har forelagt Berlingske min kritik, som prompte blev blankt afvist af avisens Udlandsredaktør, Kristian Kjærholm Pedersen.


Læs mere om Berlingskes dækning af konflikten:

Berlingskes Kristian Mouritzen på tv2.dk: Sidestiller fejlagtigt Trumps og Bidens Gaza-planer, 24. oktober 2025

Vanvittig beskyldning i Berlingske: Netanyahu kunne have opnået samme aftale for et år siden, 17. oktober 2025

Berlingskes Kristian Mouritzen gentager falsk påstand om Netanyahus retssager, 10. juli 2025

Berlingskes Gunnar Willum med antisemitisk påstand: Netanyahu har "manipuleret" Trump til at gå i krig, 27. juni 2025

"Vigtig sandhed" i Berlingske er direkte kopieret fra israelsk venstreorienteret, Netanyahu-kritisk avis, 18. marts 2025

Misvisende beskrivelse af Golans juridiske status i Berlingske,
11. december 2024

Berlingskes Uffe Taudal sidestiller Israels angreb på Hizbollah med Hamas' terrorisme, 19. september 2024

Berlingske: Kun ét land i Mellemøsten beskrives negativt - gæt selv hvilket!, 12. januar 2024

Berlingske nægter at rette faktuelle fejl i opslag på liveblog,
21. juni 2024

Puk Damsgaard sammenligner Israels krig i Gaza med Syriens bombning af Aleppo, 29. marts 2024

Misvisende beskrivelse af bosætteres vold i Berlingske,
24. januar 2024

Berlingske kopierer helt ukritisk Al-Jazeeras propaganda,
28. december 2023

Berlingskes Carolina Kamil påstår, at Netanyahu ønsker at føre krig "for evigt" - for sin egen skyld, 28. november 2023


Tilbage

 

Untitled Document



   

Tilmeld dig Israel-Onlines nyhedsbrev!
Send blot dit navn og email-adresse til:

Velkommen til!

Læs tidligere nyheds-breve her.


   

 

 

Untitled Document


 
Artiklerne på Israel-Online.dk er beskyttet af ophavsret, men må med tydelig kildeangivelse kopieres og bruges til ikke-kommercielle formål.
Materialet (bortset fra kortere uddrag) må ikke offentliggøres i nogen form uden skriftlig tilladelse.