Untitled Document
Forside Historie Media Watch Opinion Features Links Info
 

Untitled Document

Arkiv - sorteret
efter emne:
 

Israel og FN
 

Sikkerhedshegnet
 

Det Palæstinensiske Selvstyre
 

Terrorisme
 

Bosættelser
 

Det øvrige Mellemøsten
 

Kultur, sport og teknologi
 

Flere tidligere artikler
 

Opinion: Redaktørens klumme

 

 

 

 

 

Israel-Online, 31. oktober 2004
Ti tusinder samles i Tel Aviv for at markere mordet på Rabin

Ti tusindvis af mennesker deltog i mindemødet lørdag aften (30/10) på Rabin Square i Tel Aviv for at markere de ni år, der er gået siden mordet på daværende premierminister Yitzhak Rabin.

Politiet sagde lørdag, at godt 60.000 mennesker var mødt op, mens arrangørerne hævdede, at der var omkring 100.000 mennesker til stede.

Arrangørerne af massemødet havde i år besluttet at undlade at invitere politikere til at holde tale ud fra et ønske om at gøre mødet mere værdigt og appellere til et publikum, som måske ellers ville holde sig væk på grund af tidligere mindemøders politiske karakter.

Knesset-medlem Zehava Gal-On (fra venstrepartiet Yahad) havde sagt, at hun ville boykotte mindemødet på grund af arrangørernes beslutning om ikke at tillade politiske taler.

Afgåede præsident for højesteret, Meir Shamgar, som kun har optrådt offentligt i begrænset omfang, havde indvilget i at tale efter anmodning fra den afdøde premierministers datter, Dalia Rabin-Pelosoff, som ligeledes holdt en tale.

Andre talere omfattede tidligere Ashkenazi-chefrabbiner Israel Meir Lau, præsident for Ben-Gurion Universitet Avishay Braverman, og skuespillerinde Osnat Vishinsky, moderen til den faldne IDF-soldat Lior Vishinsky, som blev dræbt i Gaza-striben tidligere i år. Tzvika Pick, forfatteren til Melodi Grand Prix-vinderen “Diva” (1998), spillede ved mødet sammen med sangerne Arkadi Duchin og Shlomo Gronich, foruden et kor bestående af arabiske børn.

Arrangørerne sagde, at i lyset af den ophidsede atmosfære, som har hersket i hele landet de seneste måneder, blev mødet afholdt under slagordet "Ja til fred, nej til vold," som også var det slogan, man brugte ved det massemøde, der blev afholdt efter mordet på Rabin.

Henved 1.200 politibetjente, soldater og frivillige var indkaldt som vagter ved mødet.

Kilde: Ha'aretz


Tilbage

 

Untitled Document