Untitled Document
Forside Historie Media Watch Opinion Features Links Info
 

Untitled Document

Arkiv - sorteret
efter emne:
 

Israel og FN
 

Sikkerhedshegnet
 

Det Palæstinensiske Selvstyre
 

Terrorisme
 

Bosættelser
 

Det øvrige Mellemøsten
 

Kultur, sport og teknologi
 

Flere tidligere artikler
 

Opinion: Redaktørens klumme

 

 

 

 

 

Israel-Online, 26. oktober 2004
Officer impliceret i en palæstinensisk piges død arresteret

Militærpolitiet har arresteret en officer fra Givati Brigadekompani, fordi han mistænkes for at have skudt og dræbt en 13-årig palæstinensisk pige på tæt hold, efter at hun allerede var blevet skudt af tropperne og lå på jorden.

Officeren fra elitebrigaden, som pressen kun kender under betegnelsen kaptajn R., er allerede suspenderet fra sin stilling.

Hændelsen fandt sted den 5. oktober, da pigen, Iman Alhamas, blev skudt af soldater fra Givati Brigaden nær IDF's Girit-udpost udenfor Tel el-Sultan i det vestlige Rafah.

Hærens forklaring på hændelsen var at de soldater, som oprindelig skød mod pigen, troede at pigen var en terrorist, og at hendes skoletaske indeholdt sprængstoffer. Senere fandt man ud af, at tasken udelukkende indeholdt skolebøger.

Kilde: Ha'aretz


Tilbage

 

Untitled Document