Untitled Document
Forside Historie Media Watch Opinion Features Links Info
 

Untitled Document

Arkiv - sorteret
efter emne:
 

Israel og FN
 

Sikkerhedshegnet
 

Det Palæstinensiske Selvstyre
 

Terrorisme
 

Bosættelser
 

Det øvrige Mellemøsten
 

Kultur, sport og teknologi
 

Flere tidligere artikler
 

Opinion: Redaktørens klumme

 

 

 

 

 

Israel-Online, 13. april 2007

Stort Hamas-terrorangreb afværget

Israel offentliggjorde tirsdag (10/4), at man havde afsløret en Hamas-gruppe i Qalqilya på Vestbredden, som havde planlagt et stort terrorangreb, der skulle have fundet sted i Israel i løbet af den jødiske påske, pesach.

Det var meget tæt på, at det var lykkedes den væbnede fraktion af Hamas - det ledende parti i den nye, palæstinensiske samlingsregering - at gennemføre terrorangrebet, som endnu engang kunne have vendt op og ned på situationen i Mellemøsten.

Det lykkedes gruppen at få en palæstinensisk terrorist og en bil med 100 kg sprængstof ind i Israel. Terroristen er gift med en israelsk araber og har derfor israelske papirer, og bombebilen var på israelske nummerplader.

Af ukendte årsager returnerede terroristen imidlertid til Vestbredden med sin bombebil. Her eksploderede bilen i det, de israelske sikkerhedsfolk kalder en ’arbejdsulykke’. Ingen kom til skade ved eksplosionen, men den førte til afsløringen af terrorgruppen. Den israelske sikkerhedstjeneste Shin Bet har arresteret 19 medlemmer af gruppen.

Shin Bet siger tirsdag, at efterforskningen klart beviser, at gruppen havde besluttet at bryde våbenhvilen af 26. november 2006 og genoptage terrorangrebene på Israel. Indtil dannelsen af den palæstinensiske samlingsregering midt i marts overholdt Hamas i det store og hele våbenhvilen.


Flere forsøg på selvmordsterrorangreb i den sidste tid

Det er ikke kun Hamas, der fortsat er involveret i forsøg på selvmordsbombeterror mod israelske civile. Den 20. februar lykkedes det israelsk politi at arrestere en palæstinensisk selvmordsterrorist og hans medhjælpere i et hus i Bat Yam, en forstad til det sydlige Tel Aviv.

Ifølge de israelske medier var det lykkedes terroristen, der er medlem af terrorgruppen Islamisk Jihad, at komme fra Vestbredden ind i Israel, hvor han om eftermiddagen eller aftenen skulle have gennemført sin terroraktion. De israelske myndigheder havde opsnappet efterretningsoplysninger om det planlagte angreb og indførte terroralarm i Tel Aviv-området.

Undervejs til det planlagte gerningssted valgte terroristen dog af ukendte grunde at skjule sin bombe og vende tilbage til sine medhjælpere i en lejlighed i Bat Yam. Her fandt politiet frem til ham, arresterede ham og fik ham til at afsløre, hvor bomben var gemt.

Spekulationer gik på, at bomben enten havde en teknisk fejl, eller at terroristen i sidste øjeblik fortrød.


Fatah involveret i "vellykket" angreb i Eilat

Mandag den 29. januar lykkedes det en palæstinensisk selvmordsterrorist at sprænge sig selv i luften i et bageri på en forretningsgade i feriebyen Eilat. Tre personer blev dræbt og en blev såret.

Islamisk Jihad, Al Aqsa-martyrernes Brigader (en underafdeling af Mahmoud Abbas' Fatah-organisation) og den ukendte organisation "De Troendes Hær" påtog sig i fællesskab skylden for angrebet. Ifølge en erklæring fra organisationerne var terroristen en 21-årig ung mand fra Gaza by.

Det er første gang nogensinde, at Eilat er blevet ramt af en selvmordsbombning. Og det er over ni måneder siden, at det sidste gang lykkedes palæstinensiske terrorister at gennemføre en selvmordsaktion i selve Israel. I hele 2006 blev Israel kun ramt af to selvmordsbomber: 17. april og 19. januar, begge gange i Tel Aviv.

Fatah, det ene af de to dominerende palæstinensiske partier, fordømte terrorangrebet til trods for organisationens egen indirekte andel i aktionen. En talsmand for Hamas forsvarede derimod angrebet og kaldte det "legitimt".


Terroristens familie stolt over terrormord

Få dage efter angrebet i Eilat interviewede den arabiske journalist Khaled Abu Toameh fra Jerusalem Post selvmords-bombemandens familie i Gazastriben. Både terroristens mor, hans unge kone og hans bror sagde at de var stolte over hans "bedrift".

Moderen på 43 år sagde, at hun vidste, at han ville gennemføre et angreb, da hun sagde farvel til ham fredag morgen, og at hun ønskede ham held og lykke. "Jeg beder til Allah om, at han må blive accepteret som martyr", fortalte hun. Hun sagde også, at hun er villig til at ofre alle sine sønner for "Allah og Al Aqsa moskeen".

Terroristens unge kone sagde, at hun blev meget stolt af sin mand, da hun hørte om selvmordsangrebet.

Kilder: Ordet og Israel, Ha'aretz, Ynetnews og Jerusalem Post


Se også: "Hamas stadig aktivt involveret i terrorisme" og "Over 100 raketter har ramt Israel under 'våbenhvile'".


Tilbage

 

  Untitled Document