Untitled Document
Forside Historie Media Watch Opinion Features Links Info
 

Untitled Document

Arkiv - sorteret
efter emne:
 

Israel og FN
 

Sikkerhedshegnet
 

Det Palæstinensiske Selvstyre
 

Terrorisme
 

Bosættelser
 

Det øvrige Mellemøsten
 

Kultur, sport og teknologi
 

Flere tidligere artikler
 

Opinion: Redaktørens klumme

 

 

 

 

 

Israel-Online, 17. juni 2005
Golani-brigaden slipper for direkte deltagelse i tilbagetrækning

Den israelske hær har besluttet at fritage den ansete Golani-brigade for opgaven med at fjerne jødiske beboere fra deres hjem af frygt for en massenægtelse og mangel på motivation blandt soldater og officerer.

Det er blevet besluttet, at brigadens soldater, hvoraf mange er religiøse, skal have til opgave at forsvare regionen mod arabiske angreb under sommerens tilbagetrækning i stedet for at fjerne jøder fra deres hjem, hvilket var deres oprindelige opgave.

Kommandanterne i Golani-bataljonen (Golani Deputy Battalion) har klart og tydeligt tilkendegivet, at brigaden simpelthen ikke blev skabt til at udføre en sådan uddrivelsesordre. "Det var ikke derfor, vi gik ind i IDF," lød deres argument.

“Følelsen hos lederne i brigaden er, at de bliver tvunget til at vælge, hvor deres loyalitet ligger – hos deres far eller deres mor. Det er et umuligt valg mellem jødisk bosættelse af Israels land og den israelske hær,” sagde bataljonens kommandanter, “og de ønsker at blive ved med at være loyale over for dem begge.”

Følgelig har brigadekommandanten informeret divisionskommandanten om, at brigaden ikke vil være i stand til at tage del i fjernelsen af beboerne, og stabschefen er blevet gjort opmærksom på situationen.

Ari Abramowitz, en tidligere Golani-sergent som gjorde tjeneste i Philadelphi-korridoren mellem Gaza og egypten, fortalte Arutz-7, at nyheden om Golanis dispensation fra opgaven med at smide jøder ud af deres hjem var forventelig. “Jeg er overhovedet ikke overrasket,” sagde han.

“Jeg selv og alle tidligere Golani-soldater, jeg kender, ville nægte at udføre ordren sammen med dem. Stereotypen på Golani-soldater, som til dels er sand, er, at de udgør første- og andengenerations immigranter fra arabiske lande. De kender og forstår araberne på et langt dybere niveau end Ashkenazi-jøderne fra Tel Aviv. De ved, at araberne forstår magt og styrke, og de ved, at fjernelsen af jøder fra deres hjem vil være en sejr for arabisk terror og vil opmuntre til yderligere angreb på jøder.”

Kilde: Arutz Sheva


Tilbage

 

Untitled Document