Untitled Document
Forside Historie Media Watch Opinion Features Links Info
 

Untitled Document

Arkiv - sorteret
efter emne:
 

Israel og FN
 

Sikkerhedshegnet
 

Det Palæstinensiske Selvstyre
 

Terrorisme
 

Bosættelser
 

Det øvrige Mellemøsten
 

Kultur, sport og teknologi
 

Flere tidligere artikler
 

Opinion: Redaktørens klumme

 

 

 

 

 

Israel-Online, 29. maj 2005
To unge selvmordsbombere fanget på én uge

Fredag (27/5) blev en ung palæstinensisk mand arresteret ved et checkpoint nær byen Nablus på Vestbredden, da IDF-soldater fandt et sprængningsbælte blandt hans ejendele. Bæltet skulle tilsyneladende bruges ved et terrorangreb i Israel. Soldaterne anholdt den unge mand, efter at de lagde mærke til nogle ledninger, som stak ud af hans pose.

Soldaterne gav teenageren ordre til at stille posen fra sig og lægge sig på jorden. Ingeniørsoldater blev tilkaldt og fandt i posen et sprængstofbælte, som de afmonterede. Den unge mand blev bragt ind til yderligere forhør.

IDF soldater anholdt fredag Thaer Abo
Asab, 20, ved Beit Eiba-checkpointet nær
byen Nablus på Vestbredden efter at have
fundet et sprængstofbælte blandt hans

ejendele.

Søndagen før (22/5) arresterede soldater fra IDF en palæstinensisk teenager med et bombebælte bundet om livet; dette fandt sted ved Hawara-checkpointet nær Nablus.

Soldaterne, som bemandede checkpoint, blev mistænksomme, da teenageren passerede, sagde en talsmand fra hæren. "Teenageren blev bedt om at løfte op i skjorten, og herved afsløredes et bombebælte med to rørbomber bundet omkring hans hofter," sagde hun.

Den unge mand havde tilsyneladende haft til hensigt at udløse bomben ved checkpointet ved at antænde en primitiv detonator med en cigaretlighter, sagde talskvinden.

Palæstinensiske beboere identificerede den unge mand som den 15-årige Ahmed al-Nadi fra Askar-flygtningelejren. Han blev bragt ind til afhøring, og hans bombe blev afmonteret af IDF's ingeniørtropper.

Hærens talskvinde sagde, at det var 14. gang i de seneste to måneder, at en palæstinensisk teenager havde forsøgt at udløse en bombe eller smugle våben og sprængstoffer gennem et militært checkpoint trods den de facto våbenhvile, som blev indgået i februar.

Al-Aqsa Martyrernes Brigader, som er en Fatah-forbundet militant gruppe med stærkt fodfæste i Nablus-området, sagde, at de intet havde med hændelsen at gøre.

"Det er uansvarligt og uacceptabelt at rekruttere børn til selvmordsbombe-operationer," sagde en talsmand for Al-Aqsa Martyrernes Brigader i Nablus. "Vi opretholder stadig roen."

Men Al-Nadis far sagde, at hans søn var 15 år gammel og for nylig var begyndt at tilbringe tid sammen med bevæbnede militante fra Al-Aqsa Martyrernes Brigader.

"Jeg mistænker Al-Aqsa Martyrernes Brigader," sagde faderen, Mustapha. "Jeg vil finde ud af, hvem der sendte min søn ud for at dø, og straffe ham." Han undlod at uddybe dette yderligere.

Palæstinensiske militante grupper enedes i februar om at overholde en de facto våbenhvile, selvom aftalen har været under pres de seneste måneder på grund af kampe og morterangreb på bosættelser i Gaza-striben.

Kilde: Ha'aretz og Associated Press


Tilbage

 

Untitled Document