Untitled Document
Forside Historie Media Watch Opinion Features Links Info
 

Untitled Document

Arkiv - sorteret
efter emne:
 

Israel og FN
 

Sikkerhedshegnet
 

Det Palæstinensiske Selvstyre
 

Terrorisme
 

Bosættelser
 

Det øvrige Mellemøsten
 

Kultur, sport og teknologi
 

Flere tidligere artikler
 

Opinion: Redaktørens klumme

 

 

 

 

 

Israel-Online, 21. april 2005
Frygt for at russiske raketter skal nå terrorgrupper

I et interview til israelsk TV fastslog Ruslands præsident Vladimir Putin, at Rusland vil sælge SA-18 raketter til Syrien.

SA-18 er et skulderbåret missil, der er meget velegnet til at nedskyde lavtflyvende fly. Da det i januar første gang blev offentligt kendt, at Rusland forhandlede med Syrien om salg af missilet, skabte det en diplomatisk krise mellem Rusland og Israel.

Set med israelske øjne er det stærkt problematisk, hvis Syrien erhverver de eftertragtede raketter.

For det første, fordi det vil gøre det betydeligt vanskeligere for israelske fly at operere i syrisk luftrum i en krisesituation. Nogle israelske kilder siger ligefrem, at det vil forrykke magtbalancen i Mellemøsten, hvis Syrien får SA-18 raketter.

For det andet fordi Israel er meget bekymret for, at raketterne fra Syrien vil finde vej til Hizbollah i Libanon og derfra videre til palæstinensiske terrorgrupper i Gazastriben. Hvis grupper som Hamas eller Islamisk Jihad får fat i raketterne, vil de kunne nedskyde civile fly, der lander eller letter fra Ben Gurion lufthavnen i Israel. Ifølge nogle kilder er også USA utilfreds med salget, fordi den amerikanske hær frygter, at nogle af raketterne skal ende hos oprørerne i Irak.

Præsident Putin har erklæret, at raketterne vil blive fastmonteret til køretøjer, så de ikke kan bruges af terrorister som skulderbårne raketter, der er relativt lette at affyre. Men israelske eksperter siger, at det efter leveringen til Syrien vil være let at afmontere raketterne og ændre dem til skulderbårne.

Putin gav interviewet en uge inden han rejser til Israel på officielt besøg. At han offentligt fastholdt salget, tyder på, at løbet er kørt for de israelske forsøg på at hindre Syrien i at erhverve raketterne.

I interviewet benægtede Putin, at raketterne vil forrykke magtbalancen. Men de vil »selvfølgelig gøre det vanskeligt at flyve hen over den syriske præsidents residens,« sagde han med en skjult henvisning til en episode den 5. oktober 2003, hvor israelske fly fløj lavt hen over den syriske præsident Bashar Assads palads, efter at en selvmordsbomber på ordre fra Islamisk Jihads ledelse i Damaskus havde sprængt en familierestaurant i Haifa i luften.

Kilde: Ordet og Israel


Tilbage

 

Untitled Document