Untitled Document
Forside Historie Media Watch Opinion Features Links Info
 

Untitled Document

Features:

Udenrigsministeriet
besvarer spørgsmål
om Gaza-operation
03.02.09

Seksdageskrigen - 40 år efter
16.06.07

FN's menneskerettig-hedsråd kritiserer kun Israel
27.12.06

Alt ånder ro på den nordlige grænse – indtil videre
16.10.06

På besøg midt i bombehelvede
28.07.06

Hamas' uventede sejr
26.01.06

Israel "slettet af landkortet" ved FN-ceremoni
08.12.05

Sharon i tale til FN: Opfordrer til kompromis med palæstinenserne
15.09.05

Danmark financierer promoveringen af terror mod israelske civile
12.09.05

Tony Blair fordømmer terrorisme – også i Israel
31.07.05

Arabiske intellektuelle: Retsforfølg religiøse ledere som ansporer til mord
25.07.05

Ariel Sharon: Vi kan ikke stole på andre end os selv
26.01.05

Første gang nogensinde: FN mindes Holocaust
24.01.05

Israel bekymret over Abbas’ signaler under valgkamp
14.01.05

Business as usual
02.11.04

Video dokumenterer palæstinensisk misbrug af ambulancer
30.09.04

Tiden er ved at rinde ud for Arafat og hans gamle garde
15.09.04

Rapport: EU's finansiering af palæstinensisk terror og korruption
06.09.04

Israelske arabere giver sikkerhedshegnet æren for nyvunden fremgang
04.07.04

Natteliv i Jenin?
146.06.04

Hvad foregik egentlig i Gaza i maj 2004?
26.05.04

Lund, propaganda og antisemitisme
25.05.04

 

 

 

Israel-Online, 4. juli 2004
Israelske arabere giver hegnet æren for nyvunden fremgang

Vestbreddens sikkerhedshegn har vundet nogle uventede tilhængere: ledere fra Israels islamiske bevægelse.

Siden hegnets færdiggørelse i deres område i august sidste år har mange arabiske småsamfund – især dem der grænser op til palæstinensiske landsbyer – nydt øget fremgang både sikkerhedsmæssigt og i forbindelse med økonomisk aktivitet, eftersom de arabere, der tidligere hentede varer for millioner af shekel fra Jenin, nu handler lokalt.

"Gud være lovet, så har hegnet betydet en ende på trafikken af terrorister gennem vores by og har givet os et økonomisk opsving og øget sikkerhed," siger Umm el-Fahms kommunaldirektør, Tawfiq Karaman.

Indtil færdiggørelsen af hegnet uden for Umm el-Fahm for 10 måneder siden klagede de lokale i denne by med 42.000 indbyggere, beliggende nordvest for Jenin, over, at palæstinensere, som lejlighedsvist sivede igennem fra Vestbredden, plagede skolepigerne, stjal biler og endda snuppede folks vasketøj.

"De stjal fra os, nøjagtigt ligesom de gjorde det fra resten af israelerne," siger Karaman.

Og hvad værre var, de stemplede Umm el-Fahm som gennemgangssted for selvmordsbombere. Umm el-Fahms gader blev ofte spærret af israelske checkpoints, og grænsebetjente patruljerede jævnligt i byen i håb om at opsnappe illegale palæstinensiske arbejdere – eller terrorister.


Splid mellem muslimske ledere

På grund af emnets politiske følsomhed er spørgsmålet om hegnet omstridt her. For få måneder siden kritiserede lokale ledere af den islamiske bevægelse skarpt Umm el-Fahms borgmester, sheik Abdel Rahman Mahajaneh, for at have udtalt, at hegnet faktisk har gavnet hans bysamfund. Han blev beskyldt for at samarbejde med Israel; nogle kaldte ham "forræder" og sagde, at han havde svigtet sine palæstinensiske brødre.

"Det kunne godt se ud til, at det at sige sandheden ikke er det allersikreste for en politiker her omkring," siger Karaman.
Han undskylder, at Mahajaneh ikke er til stede, idet han siger: "Det forholder sig bare sådan, at han er inde ved Haifas distriksdomstol i dag for sheik Ra'ed [Salah]." Salah, som er byens tidligere borgmester og leder af den islamiske bevægelse, er anklaget for at have støttet palæstinensiske terrorgrupper økonomisk.


Tegn på fremgang

Inde fra Umm el-Fahms forfaldne kommunekontor, som ligger klemt inde mellem byens to vigtigste moskeer, ser Karaman tegn på fremskridt. "Se," siger han, "nye forretninger åbner overalt. Vi har sikkerhed, og det forbedrer forholdet til vore jødiske naboer."

At Umm el-Fahm har gavn af hegnet, er allerede synligt, siger Karaman. På en køretur til områdets eneste country club, el-Waha, peger Karaman på et nyt indkøbscenter, som støder op til byens hovedgade. Blandt forretningerne her er Ra'adi Kaba'a's nye cafe, "Tel Aviv-style", propfuld af traditionelle jødiske nydelser som rogalach og cheesecake, en mobiltelefonforretning og en rummelig ny restaurant. Forretningsindehaverne siger, at for bare et år siden var området khirbet, dvs. øde.

Lidt længere oppe ad bakkeskråningen ligger byens kolossale butikscenter, al-Manar Mall, hvis 150 investorer er blevet mere optimistiske i løbet af de seneste måneder. Nu hvor de lokale arabere ikke længere kan købe deres varer i Jenin – hvor priserne er en femtedel af priserne i Israel – "bruger de vores by som indkøbscenter." Selvom ingen vil sige, at den økonomiske situation her er god, siger Wa'el Radban, ejer af byens største supermarked, så begynder det at hjælpe. "Når man ikke kan komme til Jenin, må man tage til Wa'els," siger han spøgefuldt.


Bedre relationer mellem jøder og arabere

Selv forholdet til områdets jøder er i bedring. Menashes Regionalråd og den jødiske by Katzir Harish har planer om at opføre et nyt industriområde sammen med Umm el-Fahm og to nærliggende landsbyer. Da den israelske minister for industri, handel og arbejdsmarked, Ehud Olmert, ankom til Umm el-Fahm for nylig, var det første gang i byens historie, at en vicepremierminister aflagde byen besøg.

Byens embedsmænd siger, at dette ikke er nogen tilfældighed. "Umm el-Fahm-effekten", som nogle her kalder det, gælder ikke kun denne by.

"Paradoksalt nok, så optræder dette fænomen overalt i den arabiske sektor," siger Bassam Jabber, ansvarshavende redaktør for det israelsk-arabiske ugeblad Panorama. "I Nazareth køber folk, som tidligere handlede i Jenin, for eksempel alle deres fornødenheder i Nazareth." Det samme er tilfældet i Taiba, hvor Panorama har basis, og i andre større arabiske samfund, tilføjer Jabber.


Blandede arabiske følelser over for hegnet

Arabernes accept af sikkerhedsbarrieren "betyder ikke, at de danser af glæde over hegnet," forklarer Jabber. "Alle ville foretrække, at hegnet lå på den grønne linje hele vejen rundt om Vestbredden, og mange ville foretrække, at der slet ikke var noget hegn."

Hegnet har splittet familier, fysisk skilt Umm el-Fahm fra dens palæstinensiske naboby Anin. Og hvad værre er, det har skadet de israelske araberes solidaritet med palæstinenserne på den anden side af den grønne linje.

Men sandheden er, siger Karaman og nogle af lederne af den islamiske bevægelse, at sikkerhedshegnet har forbedret deres tilværelse betydeligt.

Kilde: Jerusalem Post.


Tilbage

 

Untitled Document